Łazienka – domowe SPA

Oprócz miejsca służącego pielęgnowaniu higieny, dobrze zaprojektowana łazienka może pełnić także funkcję domowego pokoju kąpielowego, miejsca wyciszenia i relaksu po męczącym dniu.
Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest posiadanie w domu dwóch pomieszczeń łazienkowych: jednego wyłącznie z umywalką i toaletą, blisko strefy dziennej, które można udostępnić także gościom, oraz łazienki głównej, w której znajdują się dodatkowo prysznic lub wanna oraz – o ile nie dysponujemy oddzielnym pomieszczeniem gospodarczym – pralka. Jeśli jednak mamy do dyspozycji pojedynczą łazienką, warto zastosować kilka rozwiązań, by urządzić ją w pełni funkcjonalnie, nie tracąc na estetyce.

1

Sztuka iluzji – powiększamy przestrzeń

W optycznym powiększeniu przestrzeni przydadzą się duże lustra oraz jasne kolory; wciąż popularne płytki dostępne są w wielu kolorach i interesujących fakturach. Rozplanowanie płytek ściennych powinno być dobrze przemyślane, odchodzi się od wykładania nimi całych ścian – stosujmy okładziny w miejscach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą. Na pozostałych płaszczyznach postawmy na farbę wodoodporną bądź tynk strukturalny. Te ostatnie coraz częściej występują także w wersji wodoodpornej, nadają się więc do stosowania w kabinach prysznicowych. Pamiętajmy, że im mniej linii fug i podziałów, tym powierzchnia wydaje się większa. W przypadku płytek podłogowych, alternatywą coraz częściej staje się wylewka z żywicy. Tutaj należy poświęcić szczególną uwagę jej właściwościom – pamiętajmy, że powierzchnia podłogi w łazience powinna ograniczać do minimum możliwość poślizgnięcia się. Szczególnie eleganckim rozwiązaniem jest urządzenie prysznica we wnęce poprzez odgrodzenie go jedynie taflą szkła – jeśli dodatkowo zamiast brodzika wybierzemy odpływ liniowy ze spadkiem w posadzce, strefa prysznica zostanie bardzo subtelnie wydzielona, bez uszczerbku na wrażeniu przestrzenności pomieszczenia.
Jeżeli w łazience musimy znaleźć miejsce na pralkę, rozważmy ukrycie jej w wysokim meblu. Idealnie, jeśli mamy do dyspozycji wnękę – wtedy w ustawionej w niej szafie na pełną wysokość pomieszczenia stawiamy pralkę, powyżej planujemy półki, dzięki czemu zyskujemy bezcenną przestrzeń na świeże ręczniki i domową chemię. Jeżeli więcej miejsca możemy przeznaczyć pod zabudowę meblową, warto część mebla przeznaczyć na kosz na bieliznę. Dzięki takim zabiegom w pomieszczeniu dominują duże jednolite płaszczyzny, większość rzeczy jest schowana i niewidoczna, co pozytywnie wpływa na estetykę.

2

Funkcja a potrzeby użytkowników

Weźmy pod uwagę nasze upodobania: prym wiodą długie wieczorne kąpiele czy wystarcza szybki, orzeźwiający prysznic? Jeśli powierzchnia łazienki na to pozwoli, prestiżu pomieszczeniu doda wanna wolnostojąca.
Także strefa umywalek daje szerokie pole manewru pod kątem aranżacyjnych. Producenci ceramiki i armatury sanitarnej prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych kształtów i wzorów – od bardzo prostych, kubistycznych form, po obłości i skrajnie ograniczne kształty.
Dużą uwagę należy przywiązać do oświetlenia, gdyż niezwykle wpływa ono na funkcjonalność łazienki – najlepiej oprócz głównego światła sufitowego zastosować dodatkowy kinkiet przy lustrze nad umywalką, którego światło uwydatni detale twarzy. Miłośnicy klimatycznych kąpieli z pewnością docenią możliwość zamontowania ukrytego oświetlenia (na przykład w podwieszanym suficie), które stworzy spokojną, relaksującą atmosferę.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami aranżacji łazienek – przedstawiamy inspiracje zarówno do niewielkich łazienek z maksymalnie wykorzystaną przestrzenią, jak i przestronnych domowych salonów kąpielowych.