Salon – aranżacja najważniejszej strefy mieszkalnej

Mówi się , że kuchnia jest sercem domu, ale to salon z pewnością jest jego wizytówką. To pomieszczenie reprezentacyjne, łączące wszystkich domowników i różne funkcje. Warto uważnie zastanowić się nad tym, jaki charakter chcemy nadać naszemu salonowi, w jaki sposób wydzielić w nim różne strefy, jak sprawić, by stał się wspólnym miejscem relaksu, zabawy i spotkań.

Podstawowe wyposażenie salonu – funkcja strefy wypoczynkowej

Centrum salonu bez wątpienia stanowi strefa wypoczynkowa. W zależności od wielkości pomieszczenia oraz naszych przyzwyczajeń i potrzeb, możemy ją zaaranżować na kilka sposobów. Możemy wybrać pojedynczą prostą sofę, kanapę z dostawianym szezlongiem lub przepastny narożnik. Świetnie prezentują się także dwie sofy ustawione prostopadle bądź stojące naprzeciw siebie. Ustawienie mebla wypoczynkowego zależy od indywidualnych przyzwyczajeń użytkowników. Także pod kątem funkcji, mamy do wyboru kilka opcji. Przepastna miękka kanapa sprawdzi się świetnie podczas chwil relaksu i wieczorów z domowym kinem. Jeśli zdarza nam się w zaciszu domowy podejmować gości biznesowych a ranga spotkania nie wymaga korzystania z gabinetu czy domowego biura, wtedy warto pomyśleć o wygodnym, lecz dość prostym meblu, gdzie twarde siedziska i oparcie pozwoli na zachowanie formalnej pozy. Jeżeli żyjemy dynamicznie a mebel wypoczynkowy ma pełnić kilka funkcji, warto pomyśleć o kanapie modułowej, pozwalającej na różnoraką konfigurację poszczególnych części – obszerny narożnik na poczekaniu zamieniamy na pufy, fotele czy szezlongi. Jeśli mieszkanie/dom nie ma wydzielonej strefy dla gości bądź dedykowanej im oddzielnej sypialni, postawmy na sofę z funkcją spania. Niezbędnym meblem jest także stolik kawowy (tę funkcję może pełnić także pufa z drewnianą nakładką), który razem z kanapą stworzy wygodną i przytulną strefę towarzyskich spotkań przy kawie. Subtelnym wydzieleniem tej przestrzeni w salonie może być ułożony na podłodze miękki dywan. Jeśli salon jest od strony południowej warto zainstalować klimatyzację. Klimatyzacja powinna być umiejscowiona tak, by obieg powietrza w salonie był swobodny. Nie powinno się zasłaniać klimatyzatora kotarami, firankami itp..

Salon z aneksem kuchennym

Często, szczególnie w przypadku mniejszych mieszkań salon jest połączony z kuchnią: jeśli nie przeszkadzają nam kuchenne zapachy, wystarczającym i efektownym rozdzieleniem funkcji będzie barek lub wyspa kuchenna. Dzięki jej zastosowaniu osoba przygotowująca posiłki może swobodnie prowadzić rozmowę z resztą domowników oraz mieć wzrokową kontrolę nad bawiącymi się w salonie dziećmi.
Nieraz w projektach wnętrz zdarza się tak, że główny stół jadalniany również znajduje swoje miejsce w salonie. Jeśli nasza rodzina jest duża, miewamy wielu gości lub organizujemy okolicznościowe imprezy – warto zainwestować w rozkładany stół; na co dzień nie będzie zajmował dużo miejsca, a rozłożony od święta pomieści każdego gościa.

Budowanie klimatu, czyli oświetlenie

Bardzo ważnym elementem ogólnego wrażenia jest klimat, jaki salonowi nadaje oświetlenie. Wskazane jest zaplanowanie zróżnicowanego światła o kilku źródłach, by w zależności od potrzeb móc je zmieniać. Plafon jako główne oświetlenie sufitowe, piękna lampa będąca dekoracją stołu jadalnianego czy subtelne, ukryte światło nadające wyjątkowy klimat kolacji we dwoje – wielofunkcyjny charakter salonu jest w tej kwestii szczególnie widoczny.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami aranżacji salonu – przedstawiamy inspiracje zarówno do przytulnych salonów w niewielkich mieszkaniach, jak i do przestronnych stref wypoczynkowych w apartamentach i domach, z kominkiem, wyjściem do ogrodu, połączonych z jadalnią.