Kuchnia – najbardziej dynamiczna przestrzeń domu

Obok salonu to najbardziej eksploatowana przestrzeń we wnętrzu mieszkalnym. To tutaj skupia się życie rodzinne w wolne dni, to tu kończą się zwykle spotkania towarzyskie w gronie przyjaciół. Intuicyjnie tu zatrzymujemy się na dłużej z kubkiem porannej kawy i tu kierujemy się w pierwszej kolejności po powrocie do domu. Niezwykle ważne jest więc, aby oprócz swej oczywistej funkcji, miejsce to utrzymane było w odpowiednim nastroju

63815830 - spacious new villa interior with an open white kitchen, light living room with decorative plants and wooden stairs

Ergonomia, czyli wygoda i funkcjonalność

Aranżacja kuchni wymaga od projektanta wnętrz szczególnej uwagi i zaczyna się na opracowaniu jak najbardziej ergonomicznego układu funkcjonalnego, z zachowaniem tak zwanego trójkąta roboczego. Należy zadbać o odpowiednią powierzchnię blatu roboczego. Idealnie, jeśli powierzchnia kuchni pozwala na swobodną pracę jednocześnie dwóch osób. Dobrze rozplanowane położenie sprzętów AGD oraz maksymalne wykorzystanie przestrzeni do przechowywania w meblach kuchennych to klucz do sukcesu. Dostępny na rynku przekrój różnego rodzaju systemów wewnętrznych do mebli pomaga perfekcyjnie zorganizować wnętrza poszczególnych szafek.

4

Nie tylko funkcja, ale też estetyka

Kuchnia, mimo swojej podstawowej, praktycznej funkcji, powinna być rozpatrywana jako część aranżacji całej przestrzeni dziennej. Wybór kolorów i tekstur powinien być świadomy, nawet jeśli nasza kuchnia znajduje się w wydzielonym, osobnym pomieszczeniu. Jeśli kuchnia zaaranżowana jest w aneksie połączonym z salonem, tym bardziej należałoby zadbać o spójność obu tych stref. Kluczowe znaczenie ma także oświetlenie, które oprócz precyzyjnego doświetlenia blatu roboczego, powinno też budować odpowiedni nastrój, zachęcający do zatrzymania się w tym miejscu na dłużej.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami aranżacji kuchni – przedstawiamy inspiracje zarówno do kuchni zamkniętych, stanowiących samodzielne pomieszczenia, jak i otwartych na salon i będących jego częścią.

5