Kuchnia – najbardziej dynamiczna przestrzeń domu

Obok salonu to najbardziej eksploatowana przestrzeń we wnętrzu mieszkalnym. To tutaj skupia się życie rodzinne w wolne dni, to tu kończą się zwykle spotkania towarzyskie w gronie przyjaciół. Intuicyjnie tu zatrzymujemy się na dłużej z kubkiem porannej kawy i tu kierujemy się w pierwszej kolejności po powrocie do domu. Niezwykle ważne jest więc, aby oprócz swej oczywistej funkcji, miejsce to utrzymane było w odpowiednim nastroju

Ergonomia, czyli wygoda i funkcjonalność

Aranżacja kuchni zaczyna się na opracowaniu jak najbardziej ergonomicznego układu funkcjonalnego, z zachowaniem tak zwanego trójkąta roboczego. Należy zadbać o odpowiednią powierzchnię blatu roboczego. Idealnie, jeśli powierzchnia kuchni pozwala na swobodną pracę jednocześnie dwóch osób. Dobrze rozplanowane położenie sprzętów AGD oraz maksymalne wykorzystanie przestrzeni do przechowywania w meblach kuchennych to klucz do sukcesu. Dostępny na rynku przekrój różnego rodzaju systemów wewnętrznych do mebli pomaga perfekcyjnie zorganizować wnętrza poszczególnych szafek.

Nie tylko funkcja, ale też estetyka

Kuchnia, mimo swojej podstawowej, praktycznej funkcji, powinna być rozpatrywana jako część aranżacji całej przestrzeni dziennej. Wybór kolorów i tekstur powinien być świadomy, nawet jeśli nasza kuchnia znajduje się w wydzielonym, osobnym pomieszczeniu. Jeśli kuchnia zaaranżowana jest w aneksie połączonym z salonem, tym bardziej należałoby zadbać o spójność obu tych stref. Kluczowe znaczenie ma także oświetlenie, które oprócz precyzyjnego doświetlenia blatu roboczego, powinno też budować odpowiedni nastrój, zachęcający do zatrzymania się w tym miejscu na dłużej.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami aranżacji kuchni – przedstawiamy inspiracje zarówno do kuchni zamkniętych, stanowiących samodzielne pomieszczenia, jak i otwartych na salon i będących jego częścią.