Sypialnia – domowy azyl

Sypialnia to najbardziej prywatna strefa w mieszkaniu, w której możemy wyciszyć się po męczącym dniu, odetchnąć i zregenerować siły. Dlatego najlepiej urządzić ją w stonowanych, spokojnych kolorach sprzyjających relaksowi, a meble ograniczyć do tych najpotrzebniejszych – aby nie powodowały niepotrzebnego chaosu. W centrum sypialni znajduje się wygodne łóżko – najlepiej gdy jest odpowiednio dobrane do naszych potrzeb w kwestii wymiarów i miękkości materaca, a będziemy do niego wracać z prawdziwą przyjemnością.

Komfort użytkowania, czyli wszystko pod ręką

Dobrze jest zawczasu pomyśleć o wygospodarowaniu miejsca na stolik nocny przy poduszce, na który odłożymy książkę, okulary, telefon czy kubek z gorącą herbatą przed snem. Jeśli łóżko jest dwuosobowe najwygodniej będzie ustawić je tak, by można się było do niego bezproblemowo dostać z obu stron, a własny stolik lub półka dla każdej z osób zapewnią dodatkowy komfort. Lubiący nocną lekturę powinni zadbać o odpowiednie sztuczne oświetlenie – stojącą lampkę lub kinkiet kierunkowy zamontowany nad łóżkiem.
Drugim bardzo istotnym w sypialni meblem jest szafa na ubrania. Jeśli nie dysponujemy oddzielnym pomieszczeniem, zaaranżowanym na garderobę, rola szafy w sypialni będzie nieoceniona. Jeżeli mamy wpływ na układ mieszkania na etapie stawiania ścian, warto pomyśleć o wnęce, w której stanie pojemna szafa na wymiar – można wtedy subtelnie wydzielić strefę przechowywania, a nie ingerować w przytulną atmosferę sypialni postawnym meblem. Drążki, szuflady, różnego rodzaju półki i kosze pozwalają na maksymalne wykorzystanie powierzchni przechowywania wewnątrz mebla, a lustro zamontowane na drzwiach szafy dodatkowo optycznie powiększy i rozświetli wnętrze pokoju.

Kącik pracy

Jeśli dysponujemy odpowiednio dużą powierzchnią sypialni, a jej spokojna atmosfera sprzyja naszej pracy – możliwe jest ustawienie w niej biurka. Dla kobiet bardzo ciekawym rozwiązaniem może okazać się toaletka, przy której będą mogły wygodnie zrobić makijaż. Pamiętajmy, że zarówno biurko jak i toaletka powinny znajdować się w dobrze oświetlonym miejscu w pokoju, najlepiej przy oknie, jednak z dostępem również do światła sztucznego.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami aranżacji sypialni – przedstawiamy inspiracje zarówno do małych kameralnych sypialni, jak i tych przestronnych, z oddzielną garderobą, kącikiem pracy bądź toaletką.